Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gmina Rybno, powiat sochaczewski, woj. mazowieckie

Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja

Utworzono dnia 03.05.2021

 

 

   Konstytucja 3 maja to Ustawa Rządowa przyjęta przez Sejm Rzeczypospolitej w dniu 3 maja 1791 roku w Warszawie.

Ustawa ta regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą  w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją.

Konstytucja 3 Maja została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zmieniła ona ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (tzw. gołocie), wprowadziła też częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto.

Była ona kompromisem szlachecko-królewskim, łączyła  bowiem w sobie szlacheckie wyobrażenia o rzeczywistej demokracji szlacheckiej z królewskim programem monarchii konstytucyjnej.

Konstytucję 3 Maja stworzyli, w trakcie obrad  tzw. Sejmu Czteroletniego (1788-1792), najświatlejsi obywatele Rzeczpospolitej Obojga Narodów - Ojcowie Konstytucji, a mianowicie: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, Stanisław Małachowski, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Stanisław Krasiński, Scipione Piattoli, Stanisław Kostka Potocki, Tadeusz Matuszewicz, Kazimierz Nestor Sapieha.

W okresie zaborów stała się ona, przede wszystkim, synonimem działań ku ratowaniu ojczyzny i symbolem polskości.  Tak też była traktowana przez artystów - „ku pokrzepieniu serc” - odwoływali się do niej Mickiewicz, czy Matejko.

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja stanowiły symbol narodowy i patriotyczny, dlatego w różnych okresach historycznych były zakazywane (w czasie rozbiorów, podczas okupacji hitlerowskiej, czy w okresie komunizmu).

Jednak kiedy tylko sytuacja polityczna na to pozwalała i Polska stawała się wolnym państwem, wracano do uroczystego obchodzenia tej chlubnej  tradycji. I tak po odzyskaniu niepodległości, po I wojnie światowej, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe w 1919 rok. Natomiast w 1990 roku, po upadku komunizmu i odzyskaniu suwerenności przez Polskę, powrócono do przedwojennej tradycji i ponownie proklamowano dzień 3 Maja Świętem Narodowym.

 

Urząd Gminy Rybno
Długa 20, 96-514 Rybno
powiat sochaczewski
woj. mazowieckie
tel. 46 861-14-38
pełne dane kontaktowe »

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 479

W poprzednim tygodniu: 721

W tym miesiącu: 3042

W poprzednim miesiącu: 3449

Wszystkich:

Imieniny

Lokalizacja